Památník 17. listopadu

Ke dni 17. listopadu boskovický spolek Junák – český skaut, z.s. společně s Jednotou Orel odhalili památník k 25. výročí Sametové revoluce a k 75. výročí studentských protestů pro nacistické okupaci Československa. Památník, jehož autorkou je výtvarnice a skautka MgA. Magdaléna Staňková, nese poselství “Sám v sobě pravdu hledej a svobodu uchovej” a je umístěn na kamenné zdi pod boskovickým kostelem sv. Jakuba na ulici Antonína Trapla. Jeho realizace byla umožněna díky podpoře Jihomoravského kraje a města Boskovice.11221801_434330920071278_5890589422484252306_o

Odhalení se uskutečnilo v den státního svátku 17. listopadu 2015 v 17 hodin a i přes nevlídné počasí se zde shromáždilo odhadem více jak 150 lidí mezi nimiž nechyběli zástupci města a místních spolků. Samotného odhalení památníku se zhostil hlavní vedoucí boskovického skautského střediska Karel Šafář a ihned po něm následovalo požehnání památníku boskovickým děkanem P. Miroslavem Šudomem. Slavnostní chvíli doprovázely listopadové písně v podání skautů na kytaru a byly střídány projevy. Promluvil zde Jaroslav Vítek za Jednotu Orel, Václav Klíč za spolek Junák a režisér Českého rozhlasu Tomáš Soldán, který mluvil o významu a symbolice památníku. Slavnostní odhalení bylo ukončena minutou ticha, státní hymnou a položením svíček a věnců k památníku. Doprovodnou akcí byla mše v kostele obětovaná za oběti totalitních režimů a krátké posezení na zhodnocení akce a diskuzi s autorkou památníku a organizátory.

Přes drobné nedostatky považujeme vybudování památníku a jeho odhalení za úspěšné a bylo naplněno očekávání organizátorů.

Václav Klíč

Odkazy na zprávy v tisku nebo na webu:

http://blanensky.denik.cz/zpravy_region/pamatnik-zdobi-historickou-zed-v-boskovicich-20141118.html

http://www.boskovice.cz/boskovice-maji-pamatnik-17-listopadu/d-24273